Polacy na Wyspach – jak nas reprezentują?


gk2 Polscy piłkarze za granicą nie błyszczą. Trudno się jednak dziwić, gdyż sami wiemy, jaki poziom prezentuje nasza piłka.

Polscy piłkarze grający za granicą nie są doceniani w takim stopniu, jak nasi sąsiedzi z Niemiec, Ukrainy, Rosji, Słowacji czy Chorwacji. Jednak posiadamy zdolnych graczy, którzy obecnie grają w wielkich klubach, ale czy dostają oni często szanse na granie w pierwszym zespole?

Jeszcze parę lat temu, gdy naszego kraju nie było w Unii Europejskiej, o polskich piłkarzach w Premiership mogliśmy tylko pomarzyć. Ponieważ jako przybysze zza Unii byliśmy po prostu bardziej kłopotliwi, traktowani na innych zasadach niż ci z Unii. Teraz to się zmieniło i powoli nasi kopacze zaczęli podpisywać kontrakty z angielskimi klubami. Może nie odgrywamy jeszcze tak znaczących ról jak Czesi czy Serbowie, ale kto wie, może wkrótce się to zmieni…

Polacy w wielkich klubach!

Kto jeszcze kilka lat temu pomyślałby, że będziemy mieć Polaków w takich klubach jak Manchester United, czy Arsenal Londyn?

Brzmi niewiarygodnie, a jednak to prawda. Nasi bramkarze – Tomasz Kuszczak (26 lat) i Łukasz Fabiański (23 lata) przebywają w potęgach Anglii, i może nie występują na co dzień, ale sam fakt, że są w kadrach tak wielkich klubów dobrze o nich świadczy. Łukasz jest już powoli zapowiadany na następcę Almunii, zaś Tomasz musi walczyć z młodym Anglikiem, Benem Fosterem o miejsce numer jeden w bramce, które obecnie zajmuje doświadczony Holender Edwin Van Der Sar (37 lat). Na nieszczęście Kuszczaka, boss United preferuje Anglika. Być może jest to efekt presji wywieranej przez angielskie media. Ben jest wielką nadzieją reprezentacji Synów Albiolu. Być może nastawienie Fergusona się zmieni i Tomek dostanie szansę w najbliższym spotkaniu, po fatalnym w wykonaniu Fostera meczu derbowym z City.

Teraz może przejdźmy do zawodnika również z Wysp, ale ligi trochę słabszej od Premiership. Mowa tutaj o Borucu, każdemu znanym pewnie bramkarzu reprezentacji Polski. Artur ma 29 lat i jest bramkarzem Celticu Glasgow, rok temu podczas letniego okienka transferowego wiele klubów wyrażało swoje zainteresowanie jego osobą. Jednak sam Artur powiedział, że do tej pory nie dostał żadnej propozycji. Zapewne w Anglii Boruc byłby świetnym bramkarzem, nie ważne jakiego klubu, zarówno tych z wielkiej czwórki, jak i tych nazywanych słabszymi.

Polska młodzież w Anglii:

Może teraz kilka słów o młodzieży grającej kiedyś i obecnie w Anglii. Lukas Jutkiewicz. Jego dziadek jest Polakiem, ale ten młody napastnik ma również litewskie i brytyjskie korzenie. Obecnie gra w szkockim Motherwell, dokąd został wypożyczony z Evertonu. James Wesołowski to następny zawodnik który posiada polskie korzenie, niestety dla naszej reprezentacji nie gra i jak dotąd nie dostał propozycji. Urodził się w Australii. Obecnie jest na wypożyczeniu w Dundee United (wypożyczony z Leicester City). Jedyny piłkarz, który nie zrobił porządnej kariery to były bramkarz Boltonu, gdzie razem z Fojutem czy Augustynem uczył się piłkarskiego rzemiosła. Przemysław Kazimierczak to chyba największy polski niewypał w piłce nożnej. W swojej karierze 9 razy w pierwszym zespole, ale tylko w League Two. Tomasz Cywka, nasz zawodnik grający w Wigan na pozycji środkowego pomocnika, razem z drugim Tomkiem, ale Kupiszem próbują zawojować Premership, tylko że 2 grupę rezerw. Na temat Michała Misiewicza mało wiem, jedynie to że jest młodym bramkarzem Sunderland U-18, obywatelstwo ma polsko-kanadyjskie, na razie dla naszej reprezentacji do lat 20-21 nie zagrał. Filip Modelski, były junior Arki Gdyni, dobrze zapowiadający się boczny obrońca, gdy dostał propozycje grania w West Ham United to zapewne od razu przyjął, a zauważył go sam Gianluca Nani! Przed ostatnim moim zawodnikiem jest chłopak pochodzenia polskiego, jednak korzenie ma również austriackie. Mowa tu o Adrianie Cieślewiczu, młody napastnik Manchester City! Juniorską karierę zaczynał w VB/Sumba. I oto teraz mój ostatni talent polski, pewnie znany wam, bo świetnie się pokazał w meczach reprezentacji polski do lat 20. Bartosz Białkowski, młody goalkeeper Southampton, był porównywany do Boruca i Tomaszewskiego, meczach reprezentacyjnych grał jak stary doświadczony bramkarz! – na temat naszych młodych polskich zawodnikach będziecie się mogli dowiedzieć w innym poście.

Poniżej przedstawiam Wam małą statystykę.

Jak na tle swoich kolegów z innych krajów (mniej więcej zbliżonych poziomem futbolu do naszego) wypadają Polacy?

Ilość piłkarzy z wybranych krajów w Premiership w kolejności:

Polska – 9 ( Kuszczak, Fabiański, Saganowski, Rasiak, Cywka, Kupisz, Misiewicz, Cieślewicz, Modelski)
Czechy– 5 (Rosicky, P. Cech, Danek, Bednar, Lastuvka)
Węgry – 5 (Bogdan, Gera, Halmosi, Fulop, Stieber)
Bułgaria – 4 (Berbatow, M. Petrow, Bojinov, S. Petrov)
Chorwacja – 3 (Modrić, Corluka, Kranjcar)
Słowacja – 3 (Skrtel, M.Cech, Harsanyi)
Rosja – 2 (Pavliuczenko, Zhirkov)
Serbia – 2 (Ivanović, Vidić)
Słowenia – 1 (Koren)

Autor: kacperm

0 Odpowiedzi to “Polacy na Wyspach – jak nas reprezentują?”



  1. Dodaj komentarz

Dodaj komentarz




Statystyka

  • 7 013 hits

Reklama

Miejsce na twoją reklamę !